Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Podoba Ci się ta strona ?
 

 
Strona główna arrow Innowacje arrow Innowacje arrow Co to jest "innowacja"?
Co to jest "innowacja"? PDF Drukuj Email
05.07.2007.

Innowacja posiada wiele definicji. Z języka łacińskiego innovatio oznacza odnowienie (łac. innovare, odnawiać, odświeżać). W Internecie można znaleźć wiele interpretacji pojęcia innowacji. Najprostsza i najbardziej obrazowa definicja innowacji to „ze starego zrób nowe”. Inni definiują innowację "… jako szczególne narzędzie przedsiębiorców, za pomocą, którego ze zmiany czynią okazję do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub do świadczenie nowych usług". Jeszcze inni twierdzą, że o innowacji możemy mówić wówczas, gdy po raz pierwszy stanie się ona przedmiotem handlu, czyli inaczej mówiąc zostanie sprzedana.

G.S. Altshuller, dostrzega w innowacji konieczność zachodzenia procesów twórczych i podkreśla związek innowacji z kreatywnością. Innowacja według niego jest złożonym zjawiskiem i zbiorem umiejętności, odmiennym sposobem organizowania, syntezy i wyrażania wiedzy, postrzegania świata i tworzenia nowych idei, perspektyw, reakcji i produktów.

Słownik języka polskiego PWN podaje, że innowacja to wprowadzenie czegoś nowego. Jednak czy wytworzenie czegoś nowego, co nigdy nie ujrzy światła dziennego i zostanie „schowanie do szuflady” jest innowacją? Okazuje się, że wszystkie innowacje są praktycznym wynikiem zastosowania nauki czy wiedzy, mogą być postrzegane jako uczenie się z różnych źródeł. Jeśli nowy produkt zostanie wdrożony w praktyce to stanie się innowacją.

Innowacja to także wykorzystanie idei powstałych w innych dziedzinach i dopasowanie ich do własnych potrzeb. Może to być udoskonalenie: technik sprzedaży, sposobów zarządzania przedsiębiorstwem, sposobu magazynowania, udoskonalenie linii produkcyjnej etc. Innowacje wiążą się z ciągłymi zmianami, mogą one być prostymi modyfikacjami już istniejących produktów, usług czy też procesów, lub też ich całkowitą przemianą.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Baza wiedzy
Projekty innowacyjne
Analizy
Popularne
Rodzaje innowacji 
Co to jest "innowacja"? 
Raport PARP o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 
Nowości
"Diagnoza obecnego stanu potrzeb kapitałowych oraz rodzaje mechanizmów i ich popyt w sek. MŚP (...) 
Polska nauka goni świat 
Mikrobiologię można studiować w trzech szkołach 
Warto przeczytać
Raport PARP o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 
Innowacje - potencjał wiedzy 
W UE najaktywniejsi w zakładaniu firm Polacy i mieszkańcy krajów bałtyckich